08fri.s distriktslag tävlar i Tyresö 15-16 september


180823 Uttagningsansvarige Michael Pettersson presenterar 08fri.s distriktslag 13-14 år som tävlar i Svealandsmästerskapen på Trollbäckens IP, Tyresö 15-16 september.

Viktigt
att alla uttagna bekräftar sin medverkan (i samråd med målsman och föreningstränare/-ledare) senast tisdagen 28/8 till michael.pettersson@08fri.com alternativt mobil 070-811 29 47.
Meddela även kontaktuppgifter till en målsman samt eventuella allergier eller annat värdefullt att veta.
Utebliven bekräftelse innebär att man ställer sin plats till förfogande för någon annan.

Samling
lördag 15 september kl 10:00 vid 08fri.tältet/flaggan på Trollbäckens Idrottsplats, Tyresö.

Boende
laget bor tillsammans i skola på hårt underlag.
Vår idé är att övernattningen är ett viktigt inslag i mästerskapshelgens äventyr och vill därför att hela laget stödjer detta.
Obs - ta med egen sovsäck, kudde och liggunderlag.

Support av föreningsledare
08fri.s utsedda ledare är huvudansvariga för laget under helgen. Vi är glada att närvarande föreningsledare står till förfogande vid behov så att vi kan ta hand om alla ungdomar på bästa sätt. Det är önskvärt att föreningar med fem (5) eller fler uttagna även medverkar med minst en (1) ledare som följer tävlingarna på plats och övernattar med laget.
Meddela gärna medverkan i samband med bekräftelsen för den aktiv (ange namn, förening, mail, mobil).
I mån av plats finns det även möjlighet för fler föreningsledare med färre uttagna att bo med laget. Förfrågan bör ske i god tid - dock senast 28/8.

Måltider
lunch och middag serveras på lördagen samt frukost och lunch på söndagen. Viktigt att meddela ev allergi eller specialkost. Eftersom det är långa tävlingsdagar rekommenderas fickpengar till extra mellanmål under helgen.

Regler
aktiv tillåts tävla i maximalt 5 individuella grenar.

Återbud
på grund av arrangörernas avbokningsregler debiteras 08fri. återbud efter 28 augusti.

Kostnad
den samlade kostnaden för distriktslagets deltagande fördelas per aktiv och debiteras respektive förening i efterhand – det är upp till varje berörd föreningstränare/-ledare/målsman (i samråd) att tillsammans med uttagen aktiv förankra medverkan i mästerskapet med sin förening.

Mer om tävlingen kommer finnas att läsa på arrangörens hemsida - klicka vidare i menyn på Friidrott > Svealandsmästerskapen.

08fri.s distriktslag till Tyresö 15-16 september 2018
aktiv kan i samråd med 08fri.s lagledare även anmälas i ytterligare gren i mån av plats. Meddela ev önskemål om ytterligare grenstart i samband med svarsbekräftelsen.

AIK Friidrott
P14
Rufus Arvén, höjd
Boo IF
P13
Vidar Mörk, 1500m
Bromma IF
P14
David Steinberg, 80m 80mh 300mh
Ludvig Wallén, spjut
P13
Benjamin Grahm, 1500 m
David Carlsson 60mh, tresteg kula, spjut
F14
Louise Eliasson, 800m, 300mh
Vera Lindblad, 80m, 300m, längd
F13
Matilda Halfwordson, tresteg
Danderyds SK
P14
Erik Skoglund, 80m, 300m, 800m, 2000m, höjd
Viktor Skoglund, 300m, 800m, 1500m hinder
P13
Lucas Törnström, 600m, 300mh, stav, tresteg, diskus
Victor Törnström, 600m, 300mh, stav, diskus, spjut
Hammarby IF
P14
Kalle Aldskogius 80m, 300m, längd, diskus, spjut
Tobias Pettersson, 800m, 2000m, 1500m hinder
F14
Alannah Hellstadius 80mh, 300mh, stav
Alva Enblad, slägga
Frida Krantz, höjd, kula, diskus, spjut
Lana Lackanovic, stav
F13
Agnes Jansson, diskus
Astrid Cyrus, 600m
Linnea Blidborg Stenberg, 200mh
Linnéa Lindefalk, 60mh, 200mh, stav, slägga
Melina Lidberg, längd, tresteg
Hanvikens SK
P14
Adam Eriksson, diskus, slägga, spjut
Axel Månsson, 800m, 2000m
Oscar Niklasson, 80mh, kula, tresteg, slägga, spjut
P13
Christoffer Bergkvist, 60m, 200m, längd, tresteg, kula
F14
Amanda Helgesson, 800m, 2000m, kula, spjut
Ebba Lind, kula, diskus, slägga, spjut
Ella Bennett, höjd
Felicia Johansson, 300m, 80mh
Karin Bengtsson 80m, 300m
Hellas FK
P14
Olle Billgren, 80m 300m 300mh längd spjut
Huddinge AIS
P14
David Höglund, 80mh, 300mh, stav, tresteg, slägga
Eric Mathier, stav
Felix Johansson, 300mh, höjd
Joel Borrman, längd, tresteg
Ludvig Granberg, 80mh, höjd
P13
Leo Jordal, längd
Tim Forsberg, 600m, 300mh
F14
Amanda Eriksson, stav, kula, diskus, slägga
Maja Björk, 300mh, höjd, längd, tresteg
Rebecka Forsling, stav
F13
Alexandra Hovenäs, 60m, 200m, 60mh, längd
Lisa Mårtensson, 200m, 60mh, 200mh, höjd, tresteg
Olivia Wredendal, 60m, 200m, 60mh, 200mh,
Tove Olsson, spjut
Vithagii Prisoody, 60m, 200m
Hässelby SK
P14
Eli Dahl Oud, höjd, kula, slägga
Elias Boman, 80mh, tresteg, kula, diskus, slägga
Fabian Olin, 800m, 2000m, 1500m hinder
Linus Jonsson, längd, stav, diskus, slägga, spjut
Lucas Lindberg, 80m, 300m, höjd, längd
P13
Erik Larripa Taxell, 60mh, stav, spjut,
Olle Skymne, 600m, 60mh, kula, slägga
Vidar Lind, 60m, 200m
F14
Josefina Birstedt, 800m, 1500m hinder
F13
Ida Malmborg, 200m, 200mh
Julia Samuelsson, diskus
Natalie Lindgren, 60mh, längd, stav, diskus
IF Linnéa
P13
Edvin Unger, 60m, 200m, höjd, längd
Elias Bouloussaa, 60m, 200m, 60mh
F13
Mellanie Neudinger Nellmer, 200mh, höjd
IF Triangeln Friidrott
P13
Gustav Sandkvist, 600m
F14
Olivia Sjögren, spjut
F13
Isabella Petäjistö, kula
IFK Lidingö
P13
August Calles, 60m, 200m, 600m, längd, kula
F14
Alicia Larsten, 2000m, 1500 m hinder
Tyra Cedrenius Tunander, 80m, 80mh, 300mh, längd, tresteg
F13
Alice Lindgren, 60m, 200m, 60mh, höjd, tresteg
Cornelia Larsten, 600m, 1500m, tresteg
Ida Egnell, 60m, 200m, 600m, 1500m, 60mh
Ingrid Kirstein, 600m
Natalia Sahlman, 600m
Tyra Hedin, 600m
IFK Tumba
P14
Tim Engqvist, 80mh
F14
Agnes Hanell, 300m, 800m, 300mh
F13
Vera Haglund 1500m
Mälarhöjdens IK
F13
Iris Kihl, höjd, spjut
Mälarö SOK
P14
Theo Hjortenmark, kula
P13
Oskar Carlsson, 300m, 600m
Spårvägens FK
P14
Jacob Nilsson, tresteg, kula, diskus, slägga
Turebergs FK
P14
Conor Hogan, 800m, 300mh
Hugo Winther, 300m 80mh, 300mh längd stav
F14
Linda Edberg, höjd
F13
Agnes Olsson, 1500m
Alva Back, spjut
Anna Strunke, tresteg, kula, slägga, spjut
Emma Carlsson, 60m, stav, längd
Olivia Ellgren, diskus, kula, slägga
Tyresö FK
F13
Alvah Lind, stav, längd, diskus, slägga, spjut
Norah Lind, stav, kula, diskus, slägga, spjut
Sofia Eskilsson, stav, kula, diskus, slägga
Täby IS
P13
Albin Edgert, 60mh
Fabian Mix, 200m, 600m, kula, diskus, slägga
Joel Enander, 60m, 60mh, 300mh, höjd, tresteg
Viggo Stridh, 60mh, höjd, stav, tresteg
William Lindberg, 300mh, höjd, tresteg
F14
Fanny Karlsson, längd, tresteg
Jasmine Gyllenhammar, 2000m, 1500m hinder, höjd, tresteg
Lia Cederberg, 300m, 800m, 300mh
Louise Tilly, 80mh, tresteg
Nicole Nyberg, 80m, 300m, längd, tresteg
Nora Lindahl, 80m, 300m, 80mh, 300mh
Sara Winberg, 80mh, stav, längd, diskus, spjut
Sofie af Ugglas, tresteg, slägga
Sophie Okejeme, 80m
Tasa Scheele Bhatia, höjd
Saga Hermundstad, 80m, längd
Vallentuna FK
F14
Elina Hellgren, 2000m, 1500m hinder
Lizette Carlsson höjd
Moa Granat, 300m, 800m, 80mh, 300mh
Värmdö IF
Lykke Lacobaeus, 80m, 800m
Väsby IK
P14
Omer Amir, höjd
P13
Lukas Svensson, spjut
Niklas Lundahl, längd, kula, diskus, slägga, spjut
F13
My Persson, spjut
Sara Sundberg, 1500m
Åkersberga SK
F13
Evelina Sparf, 60m, 200m, 600m
Thea Miilus-Larsen, 600m, 1500m
Ösmo Nynäs FK
F13
Linnea Backlund, kula



Sommaröppet i Sätrahall fr o m 20 maj

190520 Den 20 maj återgår vi till sommaröppet i Sätrahall - dvs måndagar, onsdagar och torsdagar kl 16-20 till och med onsdagen den 19 juni i midsommarveckan.

Fr o m sista veckan i juni är hallen stängd och öppnar åter måndagen den 5 augusti t o m 26 september enligt sommartider.
Måndagen den 7 oktober inleder vi vintersäsongen 2019/20 .

08fri. söker Verksamhetschef

190513 08fri. söker en Verksamhetschef som tillsammans med föreningarna i stockholmsregionen vill leda och vidareutveckla 08-friidrotten in i framtiden.
Ansökan senast den 14 juni.
Läs mer i vår annons.

Utökat öppethållande i Sätrahall tisdag och lördag

190509 Utöver ordinarie sommaröppetschema i Sätrahall - måndagar, onsdagar, torsdagar kl 16-20
utökar vi öppethållandet i arenan under perioden - så länge det kyliga vädret består - med
tisdagar kl 16-20
och
lördagar kl 11-15
och enligt samma villkor som för ordinarie öppettider, dvs inga träningsavgifter för de som löst träningskort säsongen 2018/19 kategori #1-5.

Träningsavgiften i Sätrahall slopas p g a det kalla vädret

190503 Från och med maj månad gäller sommarträningsschema i Sätrahall, dvs måndagar, onsdagar och torsdagar kl 16-20.
Klicka här för ytterligare info.
Under den kalla väderleksperioden slopar vi träningsavgifterna även för de som löst träningskort säsongen 2018/19 kategori #2-5.
Välkommen

DM stafetternas sprintdel flyttas till 19 maj

190503 Danderyds SK inbjuder till DM i stafett, del sprint på Danderyds Gymnasium IP söndagen den 19 maj i samband med klubbens ungdomsspel.
Läs mer i inbjudan – anmälan senast 12/5.
Tidigare utlyst tillfälle (14/5) i distriktets tävlingskalender utgår m a o.

DM stafetternas längre distanser avgörs på Källbrinks IP onsdagen den 11 september.


Sommarläger i Östhammar 17-19 juni

190430 08fri. inbjuder 08-föreningarnas 13-14 åringar till tre roliga och inspirerande träningsdagar veckan före midsommar i Roslagens idyll Östhammar.
Ytterligare info se inbjudan.
Till anmälan som vi vill ha senast den 26 maj.

Vårmöte med föreningarna 20 maj

190426 08fri.s vårmöte med föreningarnas ordförande och flera nyckelpersoner genomförs måndagen den 20 maj kl 18-21 i Sätrahall.
Något lättare att äta serveras från kl 17.
Välkommen till en intressant kväll som innehåller anläggnings- och funktionärsutbildningsfrågor samt information från 08fri.s kvinnliga nätverk och det nystartade projektet 08fri.Masters.
Separata inbjudningar skickas ut via mail i vecka 18.

Karin Torneklint gästar 08fri.s kvinnliga nätverksträff 22 maj

190425 08fri. inbjuder distriktets kvinnliga ledare och tränare till nätverksträff onsdagen den 22 maj kl 18.30-20 i Stockholm Idrottsförbunds lokaler, Vretenvägen 4, Solna.
Svensk Friidrotts förbundskapten Karin Torneklint är kvällens gästföreläsare och kommer att prata om att vara kvinnlig ledare i en traditionellt mansdominerad bransch.
O.s.a. senast 10 maj via mail till Anna Berkius Kolte.

Vi söker medarbetare inför BAUHAUS-galan 30 maj

190424 Vill du jobba inför BAUHAUS-galan Diamond League den 30 maj på Stockholms Stadion och samtidigt på nära håll få träffa vår idrotts största stjärnor? Läs mer »

Barn till filminspelning 15 april i Sätrahall

190410 Vi söker 6-11 åringar som vill medverka i en filminspelning måndagen den 15 april kl 13-ca 15 i Sätrahall.
Svensk Friidrott tillsammans med Bauhaus står bakom filmen och kommer inom kort att presentera en ny lag-4-kamp för barn kallad Bauis Mini Friidrottsskola.
För anmälan (gärna före den 11 april) och frågor maila Frida Hogstrand, Svenska Friidrottsförbundet.


Nästa sida »

STARTSIDA




SAMARBETSPARTNERS



ring 08-517 346 13
eller maila meeting.kungenskurva@scandichotels.com


STOCKHOLM FRIIDROTTSFÖRBUND • BJÖRKSÄTRAVÄGEN 2, 127 37 SKÄRHOLMEN • TELEFON 08 - 615 68 30 • E-POST: