ARENA

Gotlands och Stockholms arenaprogram

2022 Byt år:
Datum Tävling Plats Arrangör Bet.*
Februari
Sön 6 Vinterslägga Enskede IP Ösmo Nynäs Friidrottsklubb UT+
Mars
Tis 22 Kasttävling - Kastfemkamp Tingstäde IP Visby IF Gute Friidrottsklubb d
April
Lör 2 Kastfemkamp Veteraner Tingstäde IP Visby IF Gute Friidrottsklubb d
Lör 9 Kastfemkamp Veteraner Tingstäde IP Visby IF Gute Friidrottsklubb d
Mån 25 Resultattävling: 800m, Kula Gutavallen IP Visby IF Gute Friidrott c
Lör 30 Turebergskastet nr 1 Edsbergs Sportfält Turebergs Fri-IK d
Maj
Sön 8 Mälaröspelen Träkvista IP Mälarö SOK UT
Sön 8 Klubbmästerskap Hanvikens SK Trollbäckens IP Hanvikens SK d
Ons 11 HAIS KIP1 Källbrinks IP Huddinge AIS d
Ons 11 Arenamilen Vallentuna IP Vallentuna FK NT
Tor 12 Sollentuna FIG Tävling 1 Sollentunavallen Turebergs Fri-IK d
Lör-Sön 14-15 Täby Open Tibblevallen Täby IS Friidrottsklubb UT+
Sön 15 Bromma IF KM utomhus Spånga IP Bromma IF d
Sön 15 HAIS KIP2 Källbrinks IP Huddinge AIS NT+
Mån 16 Resultattävling: 100m, Längdhopp Gutavallen IP Visby IF Gute Friidrottsklubb c
Tis 17 Långlöparnas Kväll 1 Stockholms Stadion FK Studenterna c
Ons 18 Stockholmskampen deltävling 2 (klubbmatch) Källbrinks IP Huddinge AIS UT
Ons 18 Vallentunakvällen 1 Vallentuna IP Vallentuna FK UT+
Ons 18 Stockholmskampen deltävling 1 (klubbmatch) Lidingövallen Turebergs Fri-IK, Täby IS, IFK Lidingö UT+
Lör-Sön 21-22 Stafett DM (korta) Danderydsspelen Danderyds Gymnasium Danderyds SK FIF DM
Lör 21 Sundbybergs Ungdomsspel Sundbybergs IP Sundbybergs IK UT
Lör-Sön 21-22 Danderydsspelen Danderyds Gymnasium Danderyds SK FIF UT+
Lör 21 Kastfemkamp Veteraner Tingstäde IP Visby IF Gute Friidrottsklubb d
Sön 22 Resultattävling (kula) Kvarnängens IP Ösmo Nynäs Friidrottsklubb d
Sön 22 Spåret 5000m Stockholms Stadion Spårvägens FK d
Mån 23 Vallentuna Hammer Challenge Vallentuna IP Vallentuna FK UT+
Tis 24 Spårvägens KM Stockholms stadion Spårvägens FK
Tis 24 Resultattävling diskus, kula och slägga Enskede IP Hammarby IF Friidrott c
Ons 25 Västerortskampen Stora Mossens IP Bromma IF c
Tor 26 Himmelskastet (diskus) Enskede IP Spårvägens FK d
Tor 26 Turebergskastet nr 2 (diskus, kula, slägga) Edsbergs sportfält Turebergs FK
Lör 28 Kastfemkamp Veteraner Tingstäde IP Visby IF Gute Friidrottsklubb d
Sön 29 Resultattävling (höjdhopp, diskus) Kvarnängens IP Ösmo Nynäs Friidrottsklubb d
Mån 30 Resultattävling: 200m, Höjd, Diskus, 5000m Gutavallen IP Visby IF Gute Friidrottsklubb d
Tis 31 Långlöparnas Kväll 2 Stockholms Stadion FK Studenterna NT
Juni
Tor 2 Sollentuna FIG tävling 2 Sollentunavallen Turebergs FIK d
Lör 4 Kastfemkamp Veteraner Tingstäde IP Visby IF Gute Friidrottsklubb d
Sön 5 Resultattävling: Slägga Spånga IP Ösmo Nynäs Friidrottsklubb d
Sön 5 Resultattävling: Stav, Längd, Tresteg Hässelby IP Hässelby SK Friidrott d
Sön 5 Resultattävling (spjut, 5 000 m) Kvarnängens IP Ösmo Nynäs Friidrottsklubb d
Mån 6 Åkersberga SK Klubbmästerskap Österåkers Friidrottsarena Åkersberga SK d
Ons 8 Resultattävling diskus och slägga Enskede IP Hammarby IF Friidrott d
Tor 9 Veckans gren (Sprint) Lidingövallen IFK Lidingö Friidrottsklubb d
Fre-Sön 10-12 SAYO Sollentunavallen Turebergs Fri-IK UT+
Lör 11 Kastfemkamp Veteraner Tingstäde IP Visby IF Gute Friidrottsklubb d
Lör-Sön 11-12 Gutegalan Gutavallen IP Visby IF Gute Friidrottsklubb UT+
Sön 12 Resultattävling Kula Kvarnängens IP , Nyänäshamn Ösmo Nynäs Friidrottsklubb d
Tis 14 Klubbtävling Höjd Vilundavallen, Upplands Väsby Väsby IK Friidrott d
Tis 14 Resultattävling P17 2000mh Enskede IP Hammarby IF
Tis 14 Turebergs höjdare 1 (stavhopp) Sollentunavallen Turebergs FK d
Tor 16 Klubbtävling 2 Längd, Slägga Vilundavallen, Upplands Väsby d
Fre-Sön 17-19 Huddingespelen Källbrinks IP Huddinge AIS UT+
Lör 18 Kastfemkamp Veteraner Tingstäde IP Visby IF Gute Friidrottsklubb d
Lör 18 Resultattävling: Slägga Spånga IP Ösmo Nynäs Friidrottsklubb d
Sön 19 Resultattävling Kast 1 Hässelby IP FI Hässelby SK NT+
Mån 20 Rekordjakt 08 lila 1 Sollentunavallen Turebergs Fri-ik UT+
Mån 20 Resultattävling: 300/400mh, 1500m, Tresteg, Slägga Gutavallen IP Visby IF Gute Friidrottsklubb d
Tis 21 Sista chansen (Längd/tresteg) Spånga IP Bromma IF d
Sön 26 Kastfemkamp Veteraner Tingstäde IP Visby IF Gute Friidrottsklubb d
Tis 28 Västerortsmästerskap kast Hässelby IP FI Hässelby SK UT+
Tis-Ons 28-29 Täby Stavhoppsgala Täby Torg Täby IS Friidrottsklubb NT+
Ons 29 Åkersberga Sommarsprint Österåkers Friidrottsarena Åkersberga SK UT+
Ons 29 Spårvägen Diskustävling Sätra IP Spårvägens FK UT+
Tor 30 BAUHAUS-Galan Stockholms Stadion Spårvägens FK
Juli
Mån 4 Resultattävling: 400m, Längdhopp, Spjut Gutavallen IP Visby IF Gute Friidrottsklubb d
Ons 13 Einar Smithspelen Klintevallen, Gotland IK Tjelvar d
Lör 16 Tumba Sommarsprint Tumba, Rödstu Hage IP IFK Tumba FK
Mån 18 Resultattävling: 800m, 100/110mh, Tresteg, Diskus Gutavallen IP Visby IF Gute Friidrottsklubb d
Lör 23 Stora Turebergskastet Sollentunavallen Turebergs Fri-IK UT+
Lör 30 Kastfemkamp Veteraner Tingstäde IP Visby IF Gute Friidrottsklubb d
Augusti
Mån 1 Resultattävling: 200m, Höjdhopp, Spjut Gutavallen IP Visby IF Gute Friidrottsklubb d
Lör 6 Kastfemkamp Veteraner Tingstäde IP Visby IF Gute Friidrottsklubb d
Tor 11 Tjejernas Kväll Stockholms Stadion Sundbybergs IK UT+
Lör 13 Mälarhöjdens Stafettkarneval Sätra IP Mälarhöjdens IK Friidrottsförening d
Lör 13 Kastfemkamp Veteraner Tingstäde IP Visby IF Gute Friidrottsklubb d
Mån 15 Resultattävling: 400m, 10000m, Stav, Kula Gutavallen IP Visby IF Gute Friidrottsklubb d
Ons 17 Viking Line Spelen Källbrinks IP Huddinge AIS NT
Ons 17 Vallentuna spjutkväll Vallentuna IP Vallentuna FK UT+
Lör 20 Kastfemkamp Veteraner Tingstäde IP Visby IF Gute Friidrottsklubb d
Sön 21 Sommarsmajlet Lidingövallen IFK Lidingö Friidrottsklubb UT
Tis 23 Sommarspelen Stockholms Stadion FK Studenterna NT
Ons 24 Vallentunakvällen 2 Vallentuna IP Vallentuna FK UT+
Ons 24 Åkersberga Sommarkast Österåkers Friidrottsarena Åkersberga SK UT+
Mån 29 Castorama; Kula, Spjut, Diskus, Slägga Gutavallen IP Visby IF Gute Friidrottsklubb d
Tis 30 Entimmeslöpning Sundbybergs IP Sundbybergs IK NT
September
Lör 3 Kastfemkamp Veteraner Tingstäde IP Visby IF Gute Friidrottsklubb d
Sön 4 Brommaspelen Stockholms Stadion Bromma IF UT+
Lör 10 Björknässpelen Björknäs IP Boo IF / FIK Hellas Friidrott UT+
Lör 10 Kastfemkamp Veteraner Tingstäde IP Visby IF Gute Friidrottsklubb d
Mån 12 Castorama; Kula, Spjut, Diskus, Slägga Gutavallen IP Visby IF Gute Friidrottsklubb c
Mån 19 Castorama; Kula, Spjut, Diskus, Slägga Gutavallen IP Visby IF Gute Friidrottsklubb d
Ons 28 Castorama; Kula, Spjut, Diskus, Slägga Gutavallen IP Visby IF Gute Friidrottsklubb d
Oktober
Lör 1 Castorama junior Enskede IP Hammarby IF Friidrott UT+
Sön 2 Castorama Enskede IP Hammarby IF Friidrott UT+



* Beteckningar:
SGP = IAAF Super Grand Prix
FGP = Folksam Grand Prix
IT = Annan internationell tävling
NT = Nationell seniortävling
NT+ = Nationell seniortävling med junior/ungdomsgrenar
UT = Nationell junior/ungdomstävling (upp till 22 år)
UT+ = Nationell junior/ungdomstävling med seniorgrenar
VT = Veterantävling
d = Distrikt
c = Centralt
DM = Distrikts mästerskap

GOTLANDS OCH STOCKHOLMS FRIIDROTTSFÖRBUND • BJÖRKSÄTRAVÄGEN 2, 127 37 SKÄRHOLMEN • TELEFON 08 - 615 68 35 • E-POST: