ARENA

08fri.s arenaprogram

2019 Byt år:
Datum Tävling Plats Arrangör Bet.*
Maj
Ons 1 Back on Field Källbrinks IP´s kastplan Huddinge AIS Resultat
Lör 4 Hellaskastet Sätra IP Hellas FK Resultat
Lör 11 Mälaröspelen Träkvistavallen Mälarö SOK Resultat
Lör-Sön 11-12 Täby Open Tibblevallen Täby IS Resultat
Ons 15 Arenamilen Vallentuna IP Vallentuna FK Resultat
Ons 15 Veckans Gren Lidingövallen IFK Lidingö Resultat
Lör-Sön 18-19 Veteran-DM Sätra IP IFK Tumba Resultat
Lör-Sön 18-19 Mångkamps-DM INSTÄLLT Sätra IP IFK Tumba
Lör-Sön 18-19 Stora Turebergskastet Edsbergs Sportfält Turebergs FK Resultat
Sön 19 Stafett-DM, del 1, NYTT datum/plats Danderyds Gymnasiums IP Danderyds SK
Sön 19 Danderyds Ungdomsspel Danderyds Gymnasiums IP Danderyds SK Resultat
Ons 22 Stockholmskampen 2 Hässelby IP Hässelby SK
Lör-Sön 25-26 Stafett-SM Stockholms Stadion Stadionklubbarna Resultat
Lör 25 Sundbybergs Ungdomsspel Sundbybergs IP Sundbybergs IK Resultat
Lör 25 StavHOPPET Källbrinks IP Huddinge AIS Resultat
Ons 29 Vallentuna Hammer Challenge 2 Vallentuna IP Vallentuna FK Resultat
Ons 29 Veckans Gren Lidingövallen IFK Lidingö Resultat
Tor 30 Bauhaus-Galan Stockholms Stadion Stadionklubbarna Resultat
Juni
Mån 3 Vallentunakvällen 1 Vallentuna IP Vallentuna FK Resultat
Tor 6 Tyresö Ungdoms och Veteranspel Trollbäckens IP Tyresö FK Resultat
Tor 6 Rågsveds IF Open League Hagsätra IP Rågsveds IF
Fre-Sön 7-9 SAYO Sollentunavallen Turebergs FK Resultat
Ons 12 Triangelkampen Enskede IP Hammarby IF Resultat
Fre-Sön 14-16 Huddingespelen Källbrinks IP Huddinge AIS Resultat
Tis 18 Sollentuna GP Sollentunavallen Spårvägens FK / Hässelby SK Resultat
Tis 25 Långlöparnas kväll Enskede IP FK Studenterna Resultat
Juli
Lör 20 Stavhoppet Källbrinks IP Huddinge AIS Resultat
Sön 21 Julitävling 1 Källbrinks IP Huddinge AIS Resultat
Ons 24 Julitävling 2 Källbrinks IP Huddinge AIS Resultat
Sön 28 Julitävling 3 Källbrinks IP Huddinge AIS Resultat
Tis 30 Hammarbys Sommarspel Enskede IP Hammarby IF Resultat
Ons 31 Sommarspel dag 2 INSTÄLLT Enskede IP Hammarby IF
Augusti
Fre-Sön 9-11 USM 15-16 Trollhättan Trollhättans FIK Resultat
Fre-Sön 9-11 JSM + USM-17 Slottsskogsvallen Göteborgs FIF Resultat
Ons 14 Tjejernas Kväll Sätra IP Sundbybergs IK Resultat
Fre-Sön 16-18 Veteran-SM Källbrinks IP Huddinge AIS Resultat
Lör 17 Hellashoppet INSTÄLLT Sätra IP Hellas FK
Sön 18 Lag-USM Uppsala Upsala IF Resultat
Tis 20 Sommarspelen Stockholms Stadion FK Studenterna Resultat
Fre 23 Vallentuna Hammer Challenge 3 Vallentuna IP Vallentuna FK Resultat
Lör-Sön 24-25 Kraftmätningen Final Tibblevallen Täby IS Resultat
Lör-Sön 24-25 Sverige - Finland, Sen + 17år Stockholms Stadion Sv FIF
Mån 26 Vallentunakvällen 2 Vallentuna IP Vallentuna FK Resultat
Tis 27 Viking Line Spelen Källbrinks IP Huddinge AIS Resultat
Fre-Sön 30-1 SM Karlstad IF Göta Resultat
Lör-Sön 31-1 DF 12-14 år Trollbäckens IP Hanvikens SK Resultat
Lör 31 Nynässpelen Kvarnängens IP Ösmo Nynäs FK Resultat
September
Ons 4 Stockholmskampen 3, Syd Källbrinks IP Huddinge AIS
Ons 4 Stockholmskampen 3 Norr Lidingövallen IFK Lidingö Resultat
Sön 8 Brommaspelen Stockholms Stadion Bromma IF
Ons 11 Stafett-DM, del 2 Källbrinks IP Huddinge AIS
Lör 14 Tyresö Knattespel Trollbäckens IP Tyresö FK
Lör 14 ALJ Open Stockholms Stadion Spårvägens FK
Lör-Sön 14-15 Svealandsmästerskapen 13-14 år Arosvallen Västmanland DF/Västerås FK
Sön 15 Triangelkampen 3 Tibblevallen Täby IS
Ons 18 Veckans Gren Lidingövallen IFK Lidingö
Lör-Sön 21-22 Stockholmskampen 4 Enskede IP Hammarby IF
Oktober
Ons 9 Veckans Gren Lidingövallen IFK Lidingö
Ons 23 Veckans Gren Lidingövallen IFK Lidingö



* Beteckningar:
SGP = IAAF Super Grand Prix
FGP = Folksam Grand Prix
IT = Annan internationell tävling
NT = Nationell seniortävling
NT+ = Nationell seniortävling med junior/ungdomsgrenar
UT = Nationell junior/ungdomstävling (upp till 22 år)
UT+ = Nationell junior/ungdomstävling med seniorgrenar
VT = Veterantävling
d = Distrikt
c = Centralt
DM = Distrikts mästerskap

STOCKHOLM FRIIDROTTSFÖRBUND • BJÖRKSÄTRAVÄGEN 2, 127 37 SKÄRHOLMEN • TELEFON 08 - 615 68 30 • E-POST: