LÅNGLOPP

08fri.s långloppsprogram

2022 Byt år:
Datum Tävling Plats Arrangör Bet.*
Januari
Lör 15 Stadion Marathon Stockholms Stadion Skavsåret IF Team Järfälla
Lör 29 Winterrun Stockholm FI Hässelby SK / Spårvägens FK
Mars
Sön 20 Två Sjöar Runt Sundbybergs IP Sundbybergs IK
Lör 26 Premiärmilen Norra Djurgården FI Hässelby / SK Spårvägens FK
April
Sön 3 Täby Springer Skavlöten Täby IS Friidrottsklubb d
Ons 6 Varvetmilen Danderyd Enebybergs IP Enebybergs IF c
Lör 9 Kvarnloppet Jakobsberg Skavsåret IF Team Järfälla
Sön 10 Stadium Löparveckan 5K Stockholms Stadion - Liljansskogen FK Studenterna d
Lör 23 Premiärhalvan Djurgården FI Hässelby SK / Spårvägens FK
Sön 24 Kvantumloppet Källbrinks IP Huddinge AIS
Tor 28 Godisloppet/Serieterrängen vår Brantbrinks IP, Tullinge Tullinge Friidrott
Lör 30 Ältasjön Runt Älta Älta IF UT+
Lör 30 Strömmingsloppet Lägret, Vaxholm Waxholms OK
Lör 30 Vårmilen Lidingövallen IFK Lidingö Friidrottsklubb
Maj
Ons 4 P18-terrängen Visby, P18 terrängspår P18 IK
Tor 5 Godisloppet/Serieterrängen vår Brantbrinks IP, Tullinge Tullinge Friidrott
Lör 7 KfS Kungsholmen Runt Kungsholmen FK Studenterna
Lör 7 Turebergsstafetten Sollentunavallen, Edsbergs Park Turebergs Fri-IK DM Resultat
Tor 12 Godisloppet/Serieterrängen vår Brantbrinks IP, Tullinge Tullinge Friidrott
Lör 14 Stockholm Trail Run Norra Djurgården FI Hässelby SK / Spårvägens FK
Tor 19 Godisloppet/Serieterrängen vår Brantbrinks IP, Tullinge Tullinge Friidrott
Lör 21 Skärholmsloppet Skärholmen Löparakademin IF
Lör 21 Tolvanloppet Bromma Bromma IF
Lör 21 Stockholms Brantaste Hammarbybacken Järla Orientering c
Mån 23 Vårruset Stockholm Norra Djurgården FI Hässelby SK / Spårvägens FK
Lör 28 Olympialoppet Stockholms Stadion Täby IS Friidrottsklubb
Juni
Tor 2 Godisloppet/Serieterrängen vår Brantbrinks IP, Tullinge Tullinge Friidrott
Fre 3 Stockholm High Five Östermalm FI Hässelby SK / Spårvägens FK
Lör 4 Stockholm Marathon Stockholms Stadion FI Hässelby SK / Spårvägens FK
Sön 5 Stockholm Mini Marathon Stockholms Stadion FI Hässelby SK / Spårvägens FK
Mån 6 Paradisloppet Ingarö IP Ingarö IF c
Lör 11 Österåkersmilen Åkersberga centrum Åkersberga SK
Lör 11 Söder Runt Södermalm Löparakademin IF
Tis 14 Blodomloppet Djurgårdsbrunn IFK Lidingö Friidrottsklubb
Tor 16 STHLM 10 Rålambshovsparken FI Hässelby SK / Spårvägens FK
Tor 16 STHLM Junior Run Östermalm FI Hässelby
Juli
Lör 9 Musköloppet Muskö Muskö IF
Augusti
Lör 13 Midnattsloppet Stockholm Södermalm Hammarby IF Friidrott
Sön 14 STHLM Urban Trail Stockholm City FI Hässelby SK / Spårvägens FK
Ons 24 Stafesten Stockholm Norra Djurgården FI Hässelby SK / Spårvägens FK
Lör 27 Hjälteloppet Stockholm City FI Hässelby SK / Spårvägens FK
Tis 30 Blodomloppet Visby Visby IF Gute Friidrottsklubb c
September
Tor 1 Godisloppet/Serieterrängen höst Brantbrinks IP, Tullinge Tullinge Friidrott
Lör 3 Tjejmilen och Lilla Tjejmilen Gärdet FI Hässelby SK / Spårvägens FK
Tor 8 Godisloppet/Serieterrängen höst Brantbrinks IP, Tullinge Tullinge Friidrott
Lör 10 Kistaloppet Kista Löparakademin IF
Tor 15 Godisloppet/Serieterrängen höst Brantbrinks IP, Tullinge Tullinge Friidrott
Lör 17 Stockholm Halvmarathon City Turebergs Fri-ik FI Hässelby SK Spårvägens FK
Sön 18 Terräng DM Gotland-Stockholm Brantbrinks IP Tullinge FIF
Sön 18 Sicklaloppet Sickla Köpkvarter Järla Orientering c
Tor 22 Godisloppet/Serieterrängen höst Brantbrinks IP, Tullinge Tullinge Friidrott
Fre 23 Lidingöfemman Lidingö Grönsta IFK Lidingö Friidrottsklubb
Fre 23 TCS Lidingöloppet rullet och ruset Lidingö Grönsta IFK Lidingö Friidrottsklubb
Lör 24 TCS Lidingöloppet Juniorer & Veteraner Lidingö Grönsta IFK Lidingö Friidrottsklubb
Lör 24 TCS Lidingöloppet 15 km Lidingö Grönsta IFK Lidingö Friidrottsklubb
Lör 24 TCS Lidingöloppet 30 km Lidingö Grönsta IFK Lidingö Friidrottsklubb
Sön 25 Rosa Bandet - loppet Lidingö Grönsta IFK Lidingö Friidrottsklubb
Sön 25 TCS Lilla Lidingöloppet Lidingö Grönsta IFK Lidingö Friidrottsklubb
Oktober
Lör 1 Tjurruset och Kalvruset FI Hässelby SK / Spårvägens FK
Lör 1 Mental Health Run Sjöhistoriska Museet Spårvägens FK c
Lör 8 Hellasloppet Hellasgården Hellas Friidrottsklubb
Sön 9 Hässelbyloppet och Lilla Hässelbyloppet Hässelby IP FI Hässelby SK
Sön 16 Långa Tullinge-Tumbaloppet Lida Friluftsgård Tullinge FIF
Lör 22 STHLM X Stockholm FI Hässelby SK / Spårvägens FK
November
Lör 5 Höstrusket och Höstrusket Marathon Norra Djurgården FI Hässelby SK / Spårvägens FK
December
Lör 10 Lucialoppet Visborg, Visby P18 IK
Lör 31 Nyårsloppet Vallentuna Vallentuna FK



* Beteckningar:
SGP = IAAF Super Grand Prix
FGP = Folksam Grand Prix
IT = Annan internationell tävling
NT = Nationell seniortävling
NT+ = Nationell seniortävling med junior/ungdomsgrenar
UT = Nationell junior/ungdomstävling (upp till 22 år)
UT+ = Nationell junior/ungdomstävling med seniorgrenar
VT = Veterantävling
d = Distrikt
c = Centralt
DM = Distrikts mästerskap

GOTLANDS OCH STOCKHOLMS FRIIDROTTSFÖRBUND • BJÖRKSÄTRAVÄGEN 2, 127 37 SKÄRHOLMEN • TELEFON 08 - 615 68 35 • E-POST: